„Raj”

Jak to naprawdę było w tym Raju, i dlaczego Adam i Ewa musieli opuścić to sympatyczne miejsce i podjąć trudy ziemskiej egzystencji? Niby wszystko wiemy, ale tak naprawdę, jakie było tło całej afery – zbadali dopiero Wanda Czubernatowa i Maciej Pinkwart, metodami naukowo-artystycznymi. W efekcie powstał trzyaktowy muzykzhal, którego głównymi bohaterami są pierwotni mieszkańcy Raju i będący wobec nich w opozycji funkcjonariusze Piekła. Adam, nudzący się okropnie z Ewą, z którą nie ma ślubu kościelnego, jest permanentnie sprowadzany na złą drogę przez Węża, który też odwala swoją robotę bez entuzjazmu, aż do momentu zjedzenia przez ludzi wiadomych jabłuszek, którymi notabene obżera się od dawna cały Raj. Dopiero pomysł zorganizowania konsultacji przy okrągłym kamieniu, połączonych ze śpiewami i tańcami, ożywia atmosferę, nad czym z właściwą sobie maestrią czuwa Syroki, który, rządząc wszechświatem przez Skype’a, doprowadza do tego, że Adam z własnej woli ucieka z Raju na Ziemię, a wraz z nim Ewa i jego pierwsza żona, Lilith, z którą w zasadzie nie ma rozwodu. I teraz już nie można mieć do nikogo pretensji, bo człowiek zrzekł się rajskich przyjemności z własnej woli, którą został obdarzony.

Akcji towarzyszy muzyka różnych gatunków, a bohaterzy – solo, w duetach i większych gronach, zgodnie z zasadą śpiewogry – operetki – kabaretu – musicalu – komentują treść w dwudziestu paru piosenkach i śpiewkach: od góralszczyzny po utwory jazzowe. Łącznikiem między obu częściami zaświatów jest góralski muzykant Zwyrtała.

Osoby: JADOM – pierwszy człowiek, JEWA – kobieta żebrowska, GOD – diabeł w wersji beznożnej. BEŚPIECNIK – archanioł Serafin, PTOK – anioł dozorca, RAFAŁ – książę aniołów, BELZEBUB – książę czeluści, MICHAŁ – archanioł, GABRIEL – archanioł, LILITH – kobieta, model 1.0, ASMODEUSZ – demon seksu i elegancji, MAESTRA – anioł w wersji prawie żeńskiej, DYREKTOR – hierarcha czeluści, ZWYRTAŁA – góralski muzykant, LUCYFER – król czeluści, ROKITA – diabeł z Krakowa, PASTERZ – anioł czuwający, z Argentyny, GŁOS – Pan, Syroki, właściciel oka Opatrzności, DODA, BRIGITTE BARDOT, PIJANY SŁOŃ, PISKLĘTA ANIELSKIE, CHÓR ANIELSKICH CHIPPENDELSÓW, MAŁPY, KAPELA DZIURAWIEC.

„Raj” Wanda Czubernatowa, Maciej Pinkwart

Wydawnictwo WAGANT, 2015 r.

Format: 125×176mm

Do kupienia tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.