Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Podtatrze słowackie

Podtatrze, to region, położony wokół Tatr po obu stronach granicy polsko-słowackiej. W jego skład wchodzą cztery krainy geograficzno-historyczne: jedna polska – Podhale, jedna słowacka – Liptów i dwie dzielone między Polskę i Słowację: Orawa i Spisz. Niektórzy ze względu na funkcjonalność, dołączają do tego jeszcze Pieniny. Witold Henryk Paryski w swej „Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej” do Podtatrza zalicza nie cały Spisz, tylko jego północną część, jednakże nie wydaje się to słuszne, z uwagi na strukturalne, historyczne i ekonomiczne powiązania tego obszaru z Tatrami.

Podtatrze słowackie

W skład Podtatrza słowackiego wchodzą zatem trzy krainy:

* Orawa, położona na północ i zachód od Tatr, stanowiąca dorzecze rzeki Orawa, ze stolicą w Dolnym Kubinie. * Liptów, położony na południe od Tatr, dorzecze górnego biegu rzeki Wag, ze stolicą w Liptowskim Mikulaszu.
* Spisz, położony na południe i na wschód od Tatr, dorzecze górnego biegu rzeki Poprad (część północna Spisza) i górnego biegu rzeki Hornad (część południowa), ze stolicą w Popradzie.

Teskt: Maciej Pinkwart

Fotografie: Renata Piżanowska