Willa Monte-Zakopane

Willa Monte

Kolejny zabytek zniknął z ulic Zakopanego.

Tygodnik Podhalański 2016 nr 38

Willa Monte, murowany dom na ulicy Ogrodowej 1. Zlokalizowana pomiędzy dawnym więzieniem a pocztą. Wybudowana w 1925-1926 roku wg projektu Karola Stryjeńskiego. Styl willi przypisany był do tzw. „maniery na trójkątno” charakterystycznej dla szkoły krakowskiej kosmopolitycznego nurtu art déco. Charakteryzowały go stylizowane formy zakopiańskie jodełkowo-kryształkowe. Podobne realizacje tego nurtu powstały nie tylko na terenie Polski ale również za granicą (pawilon polski na wystawie w Paryżu w 1925 r.).

Opis miejsca (2016 r.): Urokliwe miejsce pomiędzy Krupówkami a Hotelem Aries. Piętrowa willa. Ładnie zachowane dekoracje z balkonem zarośniętym wysoką trawą. Zniszczona duża oszklona altana od strony ogrodu.

Rejestr zabytków: willa wpisana do rejestru zabytków, widnieje tam jeszcze w lutym 2017 r.

Willa Monte

Willa Monte

Willa Monte w 2015 roku w października została wystawiona na licytację komorniczą:

http://www.ekomornik.pl/auctions/detail/237931.

Pozwolenie na budowę jest z 2012 roku. Funkcję miejskiego konserwatora zabytków pełni wtedy Tamara Rzucidło, z wykształcenia architekt.

Projektant nowej willi: Piotr Leja.

Inwestor: Euro Trademex.

Wykonawca: Rem-Bud Poronin.

 

Uchwały i stanowiska, pod które podlegała Willa Monte:

UCHWAŁA NR VII/90/2011
RADY MIASTA ZAKOPANE
z dnia 31 marca 2011 r.

5. Dopuszcza się przebudowę konserwatorską lub odbudowę konserwatorską, obiektów o cechach
zabytkowych, wymienionych poniżej i pokazanych na rysunku planu, na zasadach określonych w ustaleniach
szczegółowych planu

 

STANOWISKO NR 13 RADY MIASTA ZAKOPANE z dnia 31 lipca 2014 roku w sprawie zamiaru utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Krupówki”.

 

Ponadto w Gminnej ewidencji zabytków (2014) wpisano poniżej wymienione obiekty w łącznej liczbie 72:

59. Ogrodowa 1, willa „Monte” mur., 1925 r. proj. K. Stryjeński.

W lutym 2017 roku burmistrz Zakopanego zatwierdził listę zabytków wpisanych do ewidencji zabytków Zakopanego. Pod numerem 979 jest:

Ogrodowa 1, willa „Monte”, mur., 1925, proj. K. Stryjeński;

 

Czy nadbudowa Monte jest zgodna z prawem?:

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22556576,nadbudowa-zakopianskiej-willi-monte-do-kontroli.html?disableRedirects=true

Willa Monte, luty 2017

Monte, marzec 2018

Tekst i fotografie: Renata Piżanowska

3 Comments on Willa Monte-Zakopane

  1. Zakopane obecnie to brudne,pozbawione dawnego uroku miasto. Wszędzie koszmarne reklamy,jakieś budy z jedzeniem i drozyzna. Nie ma tam gospodarza z prawdziwego zdarzenia. Krupówki, jedna z najpiękniejszych ulic z typową góralska zabudowa kiedyś, dzisiaj stała się wielkim bazarem z galeriami. Kiedyś chętnie spacerowalam starymi,pelnymi uroku uliczkami. Dzisiaj,gdy jadę w góry, uciekam z Zakopanego. Nie lubię wszedobylskich reklam najgorszej jakości, którymi oblepione są wszystkie fasady domów, sklepów, płoty. Wjazd do tego miasta zniechęca, n ie tylko przez brak dobrych dróg, ale przez wstretne reklamy zaslaniajace widoki.

  2. Teraz się wzięli za dewastacje tego,co było najpiękniejsze i z czego słynelo Zakopane. Pieniądz rządzi a nie rozum. Smutne to,bo niedługo nikt tam nie będzie chciał jeździć.

  3. Spacer ulicami Zakopanego bez maski grozi co najmniej mdłościami od spalin w gardle i płucach jeśli nawet nie ma smogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.