Lodowe Źródło w Tatrach
Lodowe Źródło (Wywierzysko Lodowe) znajduje się w Tatrach Zachodnich,na wysokości Bramy Kraszewskiego, po wschodniej stronie potoku w Dolinie Kościeliskiej. Jest to dość duże wywierzysko, gdzie spod skały wypływa pod ciśnieniem woda o stałej temperaturze 4,3°C. Położone jest na wysokości 975 m n.p.m. Wywierzysko tworzy niezbyt duże rozlewisko, z którego woda odpływa do potoku trzema odnogami, w trzech różnych kierunkach. Żeby do niego dojść trzeba skręcić z Doliny Kościeliskiej na kładkę w kierunku Jaskini Mroźnej.
„Na pierwszy rzut oka wydaje się, jakby to była mała sadzawka, zajmująca nieco więcej przestrzeni, jak sążeń kwadratowy, ale spokojność tej jak łza przeźroczystej wody jest tylko pozorną. Trudno znaleźć źródła bardziej poruszonego, z niezmierną wartkością płyną z niego dwa strumienie wprost przeciwne strony”, Ludwik Zejszner, 1849 roku geolog i kartograf.
Badania przeprowadzone w 1961 roku potwierdzają, iż woda w wywierzysku pochodzi z jaskini Śnieżnej i Miętusiej. W latach 1875–1892 nad Lodowym Źródłem istniała altana im. Seweryna Goszczyńskiego, wybudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie. Stąd też Lodowe Źródło nazywano Zdrojem Goszczyńskiego. W 1892 roku altanę przeniesiono w okolice krzyża Wincentego Pola. Obecnie nad wywierzyskiem jest drewniany pomost widokowy. Dawniej woda z wywierzyska uzupełniała wody potoku Kościeliskiego, który systemem drewnianych koryt doprowadzał ją do „młynówki” napędzającej młot fryszerski który pracował na polanie Stare Kościeliska.
Dodaj komentarz