Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Koloseum zakopiańskie

Koloseum zakopiańskie

Pensjonat Warszawianka, (Gminna Ewidencja Zabytków 14.02.2011, pozycja 591) początkowo dom w połowie murowany z wewnętrznym drewnianym szalunkiem, wybudowany w latach prawdopodobnie 1901-1902 (Warszawianka wymieniona jest w spisie willi przy ul. Jagiellońskiej w „Kalendarzyku tatrzańskim” Kowalewskiego na rok 1902), wg projektu Jędrzeja Galarowskiego dla posła dr. Michała Danielaka.

Do roku 1909 dom był prowadzony przez żonę właściciela, Adę z Kosmowskich, a następnie wydzierżawiony przez dr. Henryka Wilczyńskiego. 

Zarząd nad domem od 1.09.1909 r. rozpoczęła Józefa z Marchlewskich, żona Henryka Wilczyńskiego.

Warszawianka, 1909 rok

14 lutego 1910 roku dom został zniszczony przez pożar.

Warszawianka pożar

Warszawianka pożar

Jeszcze tego samego roku pensjonat odbudowano. Autorem projektu był Eugeniusz Wesołowski, a za wystrój wnętrz odpowiadała Natalia Rumnińska-Gerżabkowa. Po wybudowaniu dom wraz z parcelą został sprzedany rodzinie Wilczyńskich. Pensjonat stanowił atrakcyjne miejsce do wypoczynku, o czym świadczył fakt, iż chętnie zatrzymywały się tutaj takie osoby jak np: Emil Młynarski z córką i zięciem Arturem Rubinsteinem, Wacław i Jan Kiepurowie, Ada Sari…

Warszawianka – Zakopane

W 1924 roku dom został ponownie sprzedany, tym razem właścicielem został Zakład Pensyjny. Kiedy w 1930 roku Zakład dokupił jeszcze willę Mazowsze oraz Konstantynówkę powstał kompleks domów zdrowia dla klientów Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Pracowników Umysłowych (Dom Zdrowia „Warszawianka” Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych [Z. U. P. U.], lekarz naczelny dr. Czaplicki Zdzisław, ul. Jagiellońska willa Warszawianka, tel. 360). W 1935 roku w Warszawiance zostało uruchomione sanatorium przeciwgruźlicze (Sanatorium ZUS Warszawianka ul. Jagiellońska 7a miało 120 łóżek. Dyrektorem był Andrzej Krywald, a naczelnym lekarzem dr Zdzisław Czaplicki), które działało do 1973 roku, z przerwą w okresie okupacji, kiedy to pensjonat był prawie cały czas domem wypoczynkowym Wehrmachtu a w 1944 roku znajdował się w nim oddział zakaźny zakopiańskiego szpitala, którego ordynatorem był dr Edwin Paryski. Pacjentami byli wyłącznie Polacy i leczono w nim również gruźlicę.  W 1975 roku w Warszawiance powstał hotel Przedsiębiorstwa Tatry1. W 1992 roku po przejęciu Przedsiębiorstwa Tatry przez spółkę „Polskie Tatry” Warszawianka przeszła na własność spółki. W prawym skrzydle hotelu znajdował się nocny klub Pstrąg, który w 2002 roku zmienił nazwę na  Am’pstrong. Wystrój klubu zrobiony był przez plastyków warszawskiej ASP. Klub stanowił własność spółki Polskie Tatry a zarządzał nim Michał Pietrzak. W lutym 2009 roku Andrzej Komański, ówczesny prezes spółki Polskie Tatry ocenił stan budynku jako zły i podał do publicznej wiadomości informację o fakcie braku ścisłej ochrony konserwatorskiej nad budynkiem, co umożliwi spółce podjęcie decyzji o dokonaniu rozbiórki (artykuł Gazeta Krakowska).

Los Warszawianki
 dodano: 12 Lutego 2009    (źródło: Gazeta Krakowska – www.gk.pl – 2009/02/12)

Dawne sanatorium „Warszawianka”, dziś dom wczasowy przy ul. Jagiellońskiej w Zakopanem, najprawdopodobniej zostanie zburzone. Na jego miejscu, jak mówi Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego, ma powstać hotel. 

– „Warszawianka” nie może dłużej stać, jej stan techniczny jest marny – twierdzi Andrzej Komański, wiceprezes spółki „Polskie Tatry”, do której należy obiekt. Dodaje on, że obiekt nie jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską, dlatego może być rozebrany. Władze spółki planują część działki przy ul. Jagiellońskiej sprzedać. 

Zdaniem burmistrza Majchra, oddalona od „Warszawianki” dawna leżakownia sanatorium, gdzie obecnie znajduje się Galeria Władysława Hasiora – nie jest zagrożona likwidacją w związku z planami „Polskich Tatr”. 

– Jeżeli na bazie „Warszawianki” miałby powstać jakiś obiekt hotelowy, Galeria Władysława Hasiora zostanie przesunięta o parę metrów dalej – stwierdził na ostatniej konferencji prasowej burmistrz Majcher. 

Halina Kraczyńska 

7 lipca 2009 r. w Gazecie Krakowskiej zostaje upubliczniona informacja o zamiarze sprzedaży Warszawianki. O sprzedaży kompleksu Warszawianki zdecydowali właściciele spółki, a więc m.in. minister skarbu państwa i gmina Zakopane. 

Zdecydowano już, że spółka, której jesteśmy współwłaścicielami, sprzeda obiekt hotelu Warszawianka – mówił Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. – Bez tego bowiem pod koniec roku spółka może utracić płynność finansową. Lepiej na pewno sprzedać tę nieruchomość niż na przykład hotel Zgorzelisko. Uważam jednak, że należy szybko podjąć inne decyzje, aby spółka była rentowna i nie zadłużała się. 

https://z-ne.pl/s,doc,34536,1,1529,los_warszawianki.html

Spółka w ostateczności zażądała za jedną działkę o powierzchni 3506 metrów kwadr. zabudowaną m.in. wiatą i budynkiem mieszkalnym – 6 mln 90 tys. zł. Cena wywoławcza drugiej nieruchomości o powierzchni 6259 metrów kwadr., zabudowanej Warszawianką i Konstantynówką – wynosiła 12 mln 761 tys. zł. Obydwie nieruchomości obciążone zostały hipoteką w wysokości po 3,5 mln zł każdą na rzecz Banku Ochrony Środowiska. Ostatecznie  w 2010 r. za cenę 13 330 milionów zakupił ją Gerard Kolanowski, biznesmen z Wołomina, który  w 2012 roku wyraził również chęć wykupu udziałów spółki Polskie Tatry.

Warszawianka, Jagiellońska 18a, 2012-04-20

W 2015 roku w październiku w pustej Warszawiance wybuchł pożar. Właściciel obiektu, Gerard Kolanowski, już kolejny raz zmagał się z pożarem własności… 29 kwietnia 2013 roku pożar strawił mu opuszczone hale zakładów ciastkarskich, a za dwa lata opuszczony pensjonat Warszawianka. W 2016 roku pensjonat Warszawianka został usunięty. W miejscu Warszawianki obecnie (2018 r.) wyrasta kompleks budynków, który wg inwestora ma nawiązywać do historycznej willi. Z informacji ze strony inwestora wynika, iż jest to „przebudowa i rozbudowa willi Warszawianka do hotelu”.

Pomimo „dziury” po Warszawiance, która udokumentowana jest już w 2016 roku, Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula w lutym 2017 roku wprowadza zarządzeniem nr 26/2017 zaktualizowaną ewidencje zabytków, gdzie pod numerem 510 znajduje się wpis: Jagiellońska 18a, d. sanatorium „Warszawianka”.

Hotel Warszawianka – Zakopane

Projekt Hotelu Warszawianka:

http://www.galistra.pl/gallery/projekty2/warszawianka.html

Biuro konstrukcyjne Galistra, Karpiel i Steindel – biuro architektoniczne

Obiekt powstanie w ramach przebudowy i odbudowy konserwatorskiej wraz z rozbudową budynku „Warszawianka” na hotel. Zabytkowy budynek powstał na przełomie XIX i XX wieku. Budynek hotelowy zaprojektowano jako: sześcio kondygnacyjny w tym, dwie kondygnacje podziemne oraz cztery nadziemne. Ustrój nośny kondygnacji podziemnych stanowią słupy, belki oraz ściany żelbetowe na których opiera się monolityczny strop żelbetowy. Konstrukcja kondygnacji nadziemnych to ściany murowane z elementami żelbetowymi, ściany, słupy, stropy żelbetowe. Dach o konstrukcji drewnianej wiązary krokwiowe, oparte na belkach żelbetowych oraz ramach stalowych. Posadowienie budynku poprzez ławy, stopy, płyty fundamentowe.  

Przebudowa i rozbudowa willi Warszawianka. Zrzut ekranu ze strony wykonawcy robót Firmy Grimbud

 

Wykonawca Hotelu Warszawianka:

Firma Grimbud

http://www.grimbud.pl/pl/prs/68/zakopane-jagiellonska

Zakopane – Jagiellońska „Warszawianka”
06.07.2016
Inwestycja realizowana dla: MCGERARD z siedzibą w Starych Lipnicach przy al.Niepodległości 135, 05-200 Wołomin
Przebudowa i rozbudowa budynku „Warszawianka” do obiektu hotelowego w Zakopanem ul. Jagiellońska
Rozpoczęcie prac: 07.2016
Planowane zakończenie prac: 07.2017

 

2016-08-07 Tygodnik podhalański

http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/34285

 

Przed rozpoczęciem procedury inwestycji inwestor wyciął stary drzewostan, jaki znajdował się na zakupionych parcelach:

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/625985,milioner-z-wolomina-wytnie-stary-park-w-zakopanem,id,t.html

Protokół pokontrolny NIKu w sprawie wycinki drzewostanu z 2013 r.:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiwypSew9XZAhXFIVAKHaCxAVUQFggnMAA&url=https%3A%2F%2Fwww.nik.gov.pl%2Fkontrole%2Fwyniki-kontroli-nik%2Fpobierz%2Clkr~s_13_003_201402031255371391432137~id0~01%2Ctyp%2Ckj.pdf&usg=AOvVaw0LzSDTnYHJYUlWPtHQn3pJ

 

  1. „TATRY”, TATRZAŃSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO TURYSTYCZNE. Utworzone 15 V 1962, początkowo jako Miejski Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku (MOSTiW) „Tatry”, dla obsługi ruchu turystycznego krajowego i zagranicznego. Nazwy przedsiębiorstwa kilkakrotnie zmieniano: w 1972 Przedsiębiorstwo Turystyczne „Tatry”, w l. 1973-76 Tatrzańskie Przedsiębiorstwo Turystyczne „Tatry”, w latach 1976-81 Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej w Nowym Sączu – Oddział „Tatry” w Zakopanem, od 1981 – Tatrzańskie Przedsiębiorstwo Turystyczne „Tatry”. Dysponowało dwoma hotelami – Morskie Oko (90 miejsc w pokojach 1-2 osobowych) i Warszawianka (74 miejsca w pokojach 2-3 osobowych), schroniskiem Zajazd w Kuźnicach (46 miejsc w pokojach 2-8 osobowych, restauracja), budynkiem Jaworzynka w Kuźnicach (ski-service, przechowalnia nart, sklep sportowy, bar), kilkuset kwaterami prywatnymi. Administrowało też 2 basenami kąpielowymi, 7 parkingami, restauracjami hotelowymi i barami, regionalną gospodą Chata Zbójnicka, wyciągami narciarskimi i innymi urządzeniami turystycznymi. Ogółem w jego dyspozycji znajdowało się przeszło 10 tys. miejsc noclegowych w Zakopanem, gminie tatrzańskiej i gminie Bukowina Tatrzańskiej oraz podobną ilością miejsc konsumpcyjnych. Przedsiębiorstwo świadczyło rozmaite usługi turystyczne krajowe i od 1988 zagraniczne, jak również prowadziło własną działalność wydawniczą. Dyrekcja mieściła się w zabytkowej, projektowanej przez Stanisława Witkiewicza willi Konstantynówka przy ul. Jagiellońskiej. Przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 130 pracowników. Dyrektorami „Tatr” byli: Andrzej Wargowski (1962-66), Wiera Lewandowska (1966-73), Joachim Golik (1973-75), Ryszard Sikora (od 1976-92). W 1992 zostało przejęte przez Spółkę Akcyjną „Polskie Tatry”.

 

Tekst i fotografie: Renata Piżanowska
Tekst i fotografie chronione prawem autorskim

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.