E-booki w bibliotece w Zakopanem

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem nabyła ponad 1.150 e-booków z zasobów wydawnictwa PWN. Po zalogowaniu się na platformie http://libra.ibuk.pl/ będzie można korzystać z nich za darmo.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem idzie z duchem czasu, cały czas rozwija się i unowocześnia! Oprócz trwającego remontu wnętrz budynku instytucja przystąpiła do Małopolskiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych, których wspólnym projektem jest zakup ponad 1.150 e-booków oferowanych przez Wydawnictwo Naukowe PWN SA. Korzystanie z nich będzie darmowe.

Akacja została zainicjowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, która również postarała się o dotacje z Urzędu Marszałkowskiego. – Z e-booków można korzystać nie tylko na komputerach w bibliotece, ale również w domu na swoich prywatnych komputerach, na tabletach oraz wszystkich mobilnych urządzeniach, o przekątnej ekranu powyżej 5 cali, czyli np. na smatrfonach – tłumaczy Bożena Gąsienica, dyrektor zakopiańskiej Biblioteki.

 

Co ważne warunkiem korzystania z e-booków jest zalogowanie się na platformie www.libra.ibuk.pl, do której kod można uzyskać w Bibliotece. – Zbiór naszych e-booków jest naprawdę bogaty i znajduje się w nim przede wszystkim literatura popularno-naukowa, bardzo rozbudowany jest dział marketingu, mediów, nauk politycznych, public relations i turystyki. Naszą ofertę kierujemy do studentów i do młodzieży, choć oczywiście nie tylko – mówi Gąsienica. – Myślę, że to może być dobra alternatywa dla tych wszystkich, którzy studiują w Wyższej Szkole Podhalańskiej czy w Krakowie i nie zawsze mogą osobiście do nas zaglądnąć – dodaje Pani Dyrektor. W zbiorze znajdują się także przewodniki, albumy, bajki i lektury. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Ten nowatorski projekt jest przyszłością i alternatywą dla tradycyjnej książki. Po pierwsze po zalogowaniu się na www.libra.ibuk.pl mamy możliwość korzystania z książki nie tylko przez kilka dni, jak to jest w przypadku wypożyczenia papierowej wersji, ale aż do końca roku. Po drugie posiadanie przez użytkownika indywidualnego konta umożliwia korzystanie z zaawansowanych opcji pracy z książką, na przykład wprowadzanie własnych notatek czy zaznaczanie fragmentów tekstów, co na pewno pomaga w nauce. – Jest to naprawdę świetna oferta. Dzisiejsze media, to media elektroniczne. Zwróćmy uwagę ile informacji idzie w tzw. papier, a ile do Internetu. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku bibliotekoznawstwa i bibliotek – podsumowuje Bożena Gąsienica.

Z jej słowami zgadza się zastępca burmistrza miasta Zakopane Mariusz Koperski.

Trzeba powiedzieć, że wdrażanie tego typu pomysłów jest na razie na etapie eksperymentowania – mówi burmistrz. – Biblioteki na całym świecie pracują nad wymyśleniem idealnego i sprawnego systemu, który otworzył by możliwości wypożyczania e-booków. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z tego, że to jest przyszłość bibliotek i znaczenie ma sam tekst i dostępność do niego, a nie forma w jakiej jest on podany – wyjaśnia Koperski.

 

Wszelkie niezbędne informacje dotyczące korzystania z e-booków można uzyskać w wypożyczalni zakopiańskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży lub na stronie www.biblioteka.zakopane.eu.

UM Zakopane – materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.