Albatros Zakopanego

Albatros

Na ulicy Sienkiewicza w Zakopanem, za willą z numerem 18 (Maciejówka, drewniana, początek. XX w., wpisana do rejestru zabytków), w prawo odchodzi wąska, ale asfaltowana dróżka (tylko dla pieszych!) w poprzek Równi Krupowej, którędy można dojść do Al. 3 Maja i Krupówek. Idąc dalej ulicą Sienkiewicza po prawej stronie ulicy zwraca uwagę willa Albatros (ul. Sienkiewicza 22) z charakterystyczną elewacją, przedstawiającą wymodelowane w tynku dwie postacie zbójników. Obecnie (2018 r.) w willi mieści się firma „Makroterm”, zajmująca się instalowaniem systemów grzewczych, także tych najbardziej ekologicznych, wykorzystujących energię słoneczną. W latach międzywojennych mieszkał tu słynny taternik i narciarz – Henryk Bednarski.

Henryk Bednarski (1882-1945), murarz z zawodu, wstawiony przede wszystkim pierwszym przejściem południowej ściany Zamarłej Turni w 1910 r. Dokonał także wielu innych pierwszych wejść, głównie zimowych (m.in. Granaty, Mnich i Zadni Mnich, Mała Buczynowa Turnia, Rohacze). Był wybitnym narciarzem-turystą i zawodnikiem. Bodaj do dziś nikt nie powtórzył jego osiągnięcia w rajdzie narciarskim, podczas którego w 1926 r. z Kazimierzem Schiele przebyli w 16 godzin jednego dnia trasę Zakopane – Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch (bez kolejki!) – Dolina Wierchcicha – Zawory – Wrota Chałubińskiego – Morskie Oko – Opalone – Dolina Pięciu Stawów Polskich – Zawrat – Zakopane. Miał wtedy 44 lata. Bednarski był jednym z pierwszych członków TOPR i uczestniczył m.in. w dramatycznych wyprawach na Mały Jaworowy Szczyt po Szulakiewicza i Bachledę w 1910 r. i na Galerię Gankową po Birkenmajera w 1933 r. W czasie okupacji niemieckiej za udzielanie pomocy Polakom, przechodzącym przez Tatry na Węgry, został osadzony w Oświęcimiu, a potem przeniesiony do obozu w Traunstein w Bawarii, gdzie doczekał wyzwolenia, ale wkrótce zmarł. Długie lata mieszkała potem w „Albatrosie” jego córka Anna, zasłużona działaczka narciarska.

Naprzeciw Albatrosa spory skwer z wysokimi jaworami i nader rzadkim w Zakopanem dębem dzieli jezdnię na dwie części. Po lewej stronie ulicy znajduje się duży murowany budynek, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 6, od 1982 r. nosząca imię Karola Szymanowskiego oraz Gimnazjum nr 2.

Szkoła podstawowa im. Szymanowskiego, ul. Sienkiewicza Zakopane

To dawny pensjonat Maraton (ul. Sienkiewicza 26), wybudowany w 1922 r. przez Wojciecha Rozmusa, ojca wybitnego narciarza, Aleksandra. Od 1930 r. kierowany przez Helenę Jadwigę Ehrlichównę. Przed samą wojną Maraton zakupił kapitan Wojska Polskiego Witalis Wieder, działacz organizacji kombatanckich i, jak się później okazało, agent niemiecki, współtwórca osławionej koncepcji Goralenvolku. W czasie zawodów FIS w 1939 r. Wieder gościł tu całą ekipę niemieckich narciarzy – niektórzy z nich sprawowali potem ważne funkcje w zakopiańskich władzach.

Tekst: Maciej Pinkwart

Teksty chronione prawem autorskim

Dodaj komentarz

Twój adres email nie pojawi się na stronie.